10 Halı Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Evde Uygulanabilecek 10 Adımda Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Halıdan Leke Çıkarma

10 Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi ve Malzemeler

Halı yıkama konusunda 30 yıldan fazla bir deneyime sahip olan İstanbul’daki en iyi halı yıkama firması Kuzey Halı Yıkama’nın sahibi Nurettin Yılmaz ile konuştuk, “Evde 10 Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi” gibi konularda pratik bilgileri sizler için derledik, ilgiyle okuyacağınızı ümit ediyoruz.

Firmamız halı yıkama uygulamaları hakkında detaylı bilgi için https://kuzeyhaliyikama.com/hali-yikama/ sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Lekeler genel olarak çok inatçı ve bulaşıcıdır. Özellikle bazı lekeler profesyonel servislerce bile doğal yöntemlerle temizlenemez. Ancak bazı lekeler çeşitli kimyasallarla temizlenebiliyor. Biz kesinlikle bunu önermiyoruz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için müşterilerimizin lekeye hemen müdahale etmesi gerekiyor, bu sayede lekelerin %99’luk kısmı sağlıklı bir şekilde temizlenebilir.

Uyarı!

Kuzey Halı Yıkama’da, hem sizin, hemde halılarınızın sağlığı için “VEGAN” deterjanlar kullanılıyor.

Evde 10 Adımda Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

1 Lekeleri Ovalamayın!

Halıdan Leke Çıkarma
Halıdan Leke Çıkarma
10 Adımda Halı Lekesi Çıkarma Yöntemleri, halılarınızın ömrünü en az 2 kat uzatacak ve aile bütçenize ciddi miktarda katkı sağlayacak.

Lekeye Anında Müdahale Edin!

Lekeye erken müdahale etmek, halılarınıza uygulanacak zararlı yöntemlere gerek duyulmasını önleyecektir. Dikkat edilmesi gereken ilk konu mümkünse, yumaşak bir bez, pamuk veya yumuşak kağıt havlu ile lekenin kabasını içe doğru alın, dikkat edin! bazı lekeler zararlı bileşenler içerebilir ve bu bileşenler sürtünme esnasında halı elyafına zarar verebilir. Ve dışa doğru uygulama yaparsanız lekenin dağılmasını sağlarsınız, bunu kesinlikle yapmayın!

2 Soda veya Karbonat İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Soda ve Karbonat İle Halıdan Leke Çıkarma
Soda ve Karbonat İle Halıdan Leke Çıkarma

Soda ile Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Club sodaların bira ve şarap lekelerine karşı etkili olduğunu duymuş olabilirsiniz. Doğru! ama doğru kullanıldığında!

Alanı bir bez ve soda ile temizleyin. Bu işe yaramazsa, bir miktar beyaz sirkeyi bir miktar su ile karıştırın ve camsil tabancasına dökün. Solüsyonun tamamını lekeli alana püskürtün ve kuruması için 10 ila 15 dakika bekletin. Ardından solüsyonu ve lekeyi emmek için temiz bir sünger ile bastırın. Nurettin bey, lekeyi yok etmek için bu işlemi tekrarlamanız gerekebileceğini söylüyor.

Leke tamamen temizlendiğinde, ılık suyla durulayın. Halı saçaklarını doğal yönlerine fırçalamak için elinizi kullanın. Son olarak, alanın üzerine beyaz kağıt havlular koyun ve bir telefon defteri gibi ağır bir şeyi üzerine baskılayın. Havlular nemi halıdan emer. Havluları, halı kuruyana kadar, genellikle bir gün kadar yerinde bırakın.

Karbonat ile Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Karbonat lekenin kumaş dibine oturmasını engeller. Islak lekeye anında müdahalede bulunmak için leke üzerine karbonatı serpiştirin. Beş dakika kadar bekleyin ve sonrasında elektrikli süpürge ile karbonatı süpürün. Beyaz sirke ile yukarıda anlattığımız yöntemleri tekrar edin. Hiçbir şey yapmasanız bile karbonat işlemini yapmanız lekelerin profesyonel servisinizde kimyasal kullanıma gerek kalmadan doğal yollarla temizlenmesini sağlayacaktır. Servisinize önceden lekeye uyguladığınız işlemi söylemeyi unutmayın.

3 Tıraş Kremi İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Tıraş Kremi İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi
Tıraş Kremi İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

10 Adımda Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi makalemizde sırada ilginç ama çok etkili bir yöntem olan “Tıraş Kremi ile Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi”nde

Nurettin bey, genel lekeler için en iyi halı temizleyicinin normal tıraş kremi olduğunu söylüyor

“Neredeyse her tür lekeyi temizleyecektir”.

Tıraş kremini doğrudan lekeye uygulayın ve 30 dakika kadar kurumaya bırakın. Tıraş kremi sertleştikten sonra kuru beyaz bir bezle silin. Lekeye, bir miktar su ile karıştırılmış bir miktar sirkeyi, püskürterek uygulayın ve sonra çözeltiyi bir bezle silerek temizleyin.

4 Halıdaki Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Buz ile Halıdan Sakız Çıkarma
Buz ile Halıdan Sakız Çıkarma

Sakız çiğnemeyi birçok insan çok sever, bu yüzden sıkça karşılaştığımız sorunlardan birisi halıya yapışan sakızlardır. Sakız yapışkan yapısı ile özellikle uzun tüylü halılardan çıkartmak oldukça zordur. Bunun nedeni yapışkan ve esnek yapısıdır. Bunun için hemen birkaç buz küpü alın ve en az 45 saniye boyunca sakızı dondurun.

Sakız katı bir hale gelince halı kumaşından kaldırmak için bir tatlı kaşığı kullanın. Kaşığı halınıza zarar vermeyecek kadar, ama mümkün olduğunca sakızın dibine doğru baskılayarak sakızı kazıyın. Halı kumaşınız da mikro kalıntılar kalırsa bir makas yardımı ile çok hassas bir şekilde ve çok ince bir kesim yapabilirsiniz. Ama dikkat edin, sakın halınızda kesim izleri bırakmayın! bu halınıza kötü bir görüntü katar.

5 Bulaşık Makinesi Deterjanı İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Bulaşık Makinesi Deterjanı İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi
Bulaşık Makinesi Deterjanı İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Temizlenmesi zor yağ lekelerine karşı en iyi yöntem, bir bardak su içine, bir ya da iki adet yağ kesme bulaşık deterjanı kullanmaktır. Halıdaki yağları bulaşıklardaki gibi keser.

Nurettin bey, -“Solüsyonu bir sprey şişesine koyun ve lekenin üzerine püskürtün,” diyor. Yine, daha büyük lekeler için bunu birkaç kez yapmanız gerekebilir.

6 Ütü ile Halıdan Mum Lekesi Çıkartma Yöntemi

Ütü İle Halıdan Mum Lekesi Çıkartma Yöntemi
Ütü İle Halıdan Mum Lekesi Çıkartma Yöntemi

Evde mum yakmak, halının üzerine bal mumu damlaması ile sonuçlanabilir. Nurettin bey, mum lekesini çıkartmak için tekrar ısıtılmasını öneriyor. Bal mumu üzerine beyaz bir bez yerleştirin, ardından ütüyü ılıklaştırmak için bal mumu üzerine yerleştirin. Son olarak, bal mumu bir tereyağı bıçağıyla kazıyın.

Nurettin bey, “Bunu yaptıktan sonra, yüzey alanına bir kağıt havlu döşeyin ve üzerine ütü yapın.” diyor. “Bal mumu eriyecek ve kağıt havluya geçecek. Birkaç uygulamadan sonra kaybolacak.”

Önemli not: Ütüyü 30 saniyeden fazla halı üzerinde kullanmayın, halının yanma tehlikesi vardır. Ve beyaz bir bez veya beyaz havlu kullandığınızdan emin olun, çünkü renkli olan bez veya havlular, ısındığında özellikle açık renkli bir halınız varsa, rengi halıya aktarabilir.

7 Hidrojen Peroksit ile Halıdan Kan Lekesi Çıkartma Yöntemi

İstemeden de olsa bazı durumlarda eliniz ya da herhangi bir yeriniz kesilebilir. Bu kesikler sonucunda halılarınıza kan sıçrayabilir ve kan lekesi çok zor çıkan leke türlerinden birisidir.

Nurettin bey, Kan lekesini en iyi “Hidrojen Peroksit” temizler diyor.
İlk önce kurumuş kan lekesini su ile karıştırılmış hafif bir deterjan yardımı ile yumuşatın. Ardından çok fazla bastırmadan hafifçe kağıt havlu ile kaba lekeyi alın, sonrasında doğrudan lekeye hidrojen peroksit uygulayın. Solüsyon kan lekesi ile temas ettiğinde hemen köpürecektir, bu yüzden şaşırmayın. Ardından halıyı kurutmak için hidrojen peroksit ile hafifçe nemlendirilmiş bir havlu kullanarak halıyı silin.

Uyarı! Hidrojen peroksit kullanırken elinize koruyucu eldiven giyin. Hidrojen peroksit zararsızdır. Genellikle yaraların temizlenmesinde kullanılır ancak deriyi yakıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden ellerinize eldiven giymeyi ihmal etmeyin.

8 Evcil Hayvan Halı Lekesi Temizleme Yöntemleri

Evcil Hayvan Halı Lekesi Temizleme Yöntemleri
Evcil Hayvan Halı Lekesi Temizleme Yöntemleri

İyi eğitimli evcil hayvanlar bile halılarınızda kaza geçirebilir. Kuzey Halı Yıkama tüm halı yıkama uygulamalarında doğal, vegan temizleyicileri tercih ediyor ve bu da bir sprey şişesi için pahalı kimyasallar kullanmak yerine Enzimatik adında doğal ürünleri öneriyor. 2019 Kasım ayı itibari ile 75₺ civarı tutuyor.

Gittigidiyor gibi sanal mağazalardan elde edebileceğiniz “Enzimatik” evcil hayvan temizleyicisini leke yüzeyine püskürtün. Nurettin bey, “Bazı lekelerde fırça kullanmak gerekli olacak,” diyor. Sonra temizleyiciyi bir bez ya da havlu ile silin. Enzimatik temizleyiciler kahve ve soslar dahil diğer lekeleri çıkarmak için de kullanılabilir.

Bazı kaynaklarda Evcil hayvan lekeleri için klasik sirke yöntemi de önerilmiştir. Ancak bilinmesini isteriz ki, sirke yöntemi ile evcil hayvan lekelerini çıkaramazsınız. Aksine lekeyi ve kötü kokuyu dibe iterek sadece ve sadece kötü kokuyu ertelemiş olursunuz.

9 Halıdan Erimiş Şeker Lekesi Çıkarma Yöntemi

Halıdan Erimiş Şeker Lekesi Çıkarma Yöntemi
Halıdan Erimiş Şeker Lekesi Çıkarma Yöntemi

Evde çocuklarınız varsa, halıya şeker bulaşması sadece bir zaman meselesi. Nurettin bey, “Bir gözcü fırçası ya da tereyağı bıçağıyla kazımaya çalışın” diyor. Daha sonra, bir sünger kullanarak yumuşak bir sabunla karıştırılmış su uygulayın. “Halıdaki alanın tüm şekerini çıkarmak önemlidir” diye belirtiyor. “Bunu yapmamak, o alanın kolayca kir ve döküntü çekmesine neden olacaktır.” Şeker çıkarıldıktan sonra, lekeyi bir bez veya havlu yardımı ile bölgeyi kurutun.

10 Evde Derinlemesine Halı Temizleme

Evde Derinlemesine Halı Temizleme
Evde Derinlemesine Halı Temizleme

Halının temizlenmesi, taze ve yeni görünmesini sağlamak için esastır. Buharla temizleme, su jeti nozulları vasıtasıyla halının içine enjekte edilen basınç altında bir temizleme çözeltisinin kullanılmasını içerir . Ardından makine çözeltiyi halıdaki kir ve kalıntılarla birlikte çıkarır. Nurettin bey, “Su, elyafı desteğe kadar tamamen indirecek ve gömülü tozu gevşetecek, yağ ve yağ birikintilerini kaldıracak ve halıyı hiç olmadığı kadar temizleyecektir” diyor. Her altı ayda bir dört kişilik bir aile için derinlemesine temizlik yapılması önerilir.

Ya da dilerseniz Kuzey Halı Yıkama halılarınızı sizin için profesyonel bir halı yıkama deneyiminden geçirerek evinizde bahar havası estirebilir.

Uzmanlar uyarıyor!

İnsan sağlığı için ortalama bir ev halısı, minimum altı (6) ayda bir profesyonel bir servis tarafından yıkanmalıdır.

Kuzey Halı Yıkama Telefon
Kuzey Halı Yıkama Whatsapp

 

Facebook’ta sayfamızı şimdi beğenin, sürekli güncellenen kampanya ve çekilişlerimize katılın. Facebook Kuzey Halı Yıkama

Müşterilerimizin yorumları bizim için çok değerlidir. https://kuzeyhaliyikama.com/musteri-yorumlari.html/ sayfamızdan daha önce yapılan yorumlara göz atabilir, sizde hizmetlerimiz hakkında yorum yapabilirsiniz.

 

Genel Bilgiler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Gerçekten İşe Yarayan Ev Yapımı Halı Yıkama Çözümleri
Next reading
Florya Halı Yıkama
Hızlı Ara!