Sararan Halı Nasıl Beyazlar?

Sararan Halılar Nasıl Beyazlar? Sararmış halı lekesi nasıl çıkar? Güneşten sararan halı nasıl temizlenir? Sararan beyaz halı nasıl beyazlatılır? Sıcaktan sararan halı nasıl temizlenir? Yıkanınca sararan halı Ütüden sonra sararan halı nasıl temizlenir? Yıkanan halının sararması nasıl geçer? Halıda sarı su lekesi nasıl çıkar? Elde yıkanan halı sararır. Halı yıkandıktan sonra sarardı. Yıkanan halılarda sararma. Halı yıkandıktan sonra sarı lekeler nasıl geçer? Sorularına cevaplar bulmaya çalıştığımız bu rehberi sizler için hazırladık.

Sararan Halılar Nasıl Beyazlar?

Sararan Halılar Nasıl Beyazlar?

Sararan halı nasıl beyazlar sorusuna cevaplar aradık ve sizin için bu güncel rehberi hazırladık.

Beyaz veya açık tonlar içeren halılar çeşitli nedenlerle sararabilir. Yününüz doğal olarak sararmışsa bir miktar suya birkaç damla çamaşır suyu ekleyerek beyazlatabilirsiniz. (Çamaşır suyu veya muadili bir ürün kullanmadan önce mutlaka halınızın görünmeyen bir kısmında test edin. Eldiven ve maske kullanmayı ihmal etmeyin.)

Son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkan halı sararması karşısında yapabilecekleriniz sizler için derledik. Talimatlara tam olarak uyarsanız sorunsuz bir temizlik işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer denediğiniz yöntemler işe yaramazsa sizin için biz profesyonel bir temizlik işlemine tabi tutabilir ve halınızı kurtarabiliriz.

Kuzey Halı Yıkama Telefon
Kuzey Halı Yıkama Whatsapp

Neye ihtiyacınız var?

Malzemeler

 • Hidrojen Peroksit
 • Su
 • Temiz bez
 • Küçük bir kâse

Talimatlar

 

Sararan Halı Nasıl Beyazlar
Sararan Halı Nasıl Beyazlar

Her lekenin farklı olduğunu hatırlatmak istiyoruz, bu yüzden kullandığımız hidrojen peroksit miktarı kullanmanız gereken miktar olmayabilir. Önerilen miktarlarla başlayın ve istediğiniz sonuçları elde edene kadar tekrarlayın. Zaman alacak ama sonunda buna değecek ve halınızı kurtaracaksınız.

Bir halıyı yerinde temizliyorsanız, çalışacağınız alanın altına plastik bir koruyucu koyarak zeminlerinizi koruduğunuzdan emin olun.

Sararan Halı Nasıl Beyazlar
Sararan Halı Nasıl Beyazlar
 1. Yaklaşık 1 çorba kaşığı hidrojen peroksiti, yaklaşık bir bardak su ile karıştırın.
 2. Karışıma temiz bir bez daldırın ve sararmış bölgeye uygulayın.
 3. Temiz, ıslak bir bezle kurutarak durulayın.
 4. İstediğiniz sonuçları elde ettikten sonra, kurutma işlemini hızlandırmak için halının altına ve çevresinde hava akımını sağlamak için halının altına yükseklik yapacak birşeyler koyun.

Sarı lekeleri giysilerinizden çıkarmak için

 1. Lavabonuzu giysiyi kaplayacak kadar suyla doldurun.
 2. Bir su bardağına yaklaşık bir yemek kaşığı hidrojen peroksit ekleyin.
 3. Giysiyi suyun altına daldırın ve 15-20 dakika bekletin.
 4. Sarı lekeler çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın (kullandığınız hidrojen peroksit miktarını artırmanız gerekebilir.), ardından her zamanki gibi çamaşırlarınızı yıkayın.
Sararan Halı Nasıl Beyazlar
Sararan Halı Nasıl Beyazlar

Bu rehbere göre sararan halısını test eden bir müşterimiz bu süreçteki deneyimlerini anlatıyor.

Kullandığım az miktarda hidrojen perksit halının üzerinde çalışmaya başladı ama istediğim sonuçları ilk adımda vermedi. Adımları tekrarladım, ancak daha yoğun sonuçlar elde etmek için kullandığım hidrojen peroksit miktarını artırdım.

İkinci deneme için yaklaşık ¼ su bardağı hidrojen peroksit’i ¾ su bardağı su ile karıştırdım. Sararan bölgeye uyguladım ve yaklaşık 2 saat beklettim. Sonra alanı temiz ıslak bez ile duruladım. Bu kez gelişme oldu ancak halının içinde hala sarı (aşağıdaki resim) görebiliyordum.

Sonuçların daha tatmin edici olup olmadığını görmek için kullandığım hidrojen peroksit miktarını bir kez daha artırmaya karar verdim.

Sararan Halı Nasıl Beyazlar
Sararan Halı Nasıl Beyazlar

Bu defa ilk işlemi tersine çevirdim ve ¼ bardak suya ¾ bardak hidrojen peroksit kullandım. Sararan alana hazırladığım tüm karşımı kullandım. Bu defa durulama için daha fazla süre bekledim ve bu süreyi bir gece olarak planladım. (uygulamayı öğleden sonra yaptım, bu yüzden muhtemelen 15 saat gibi bir süre bekletmiş oldum.) ve sabah sonuçları kontrol ettiğimde (alttaki resim) tamamen mutlu oldum. Bölgeye son olarak temiz su ve bez ile durulama yaptım ve halıyı altına yükseklik vermesi için birkaç kova koyarak kurumaya bıraktım.

Sararan Halı Nasıl Beyazlar
Sararan Halı Nasıl Beyazlar

Bu rehber sayesinde halılarınızdaki sarı lekelerden kurtulacağınızı ümit ediyoruz. Eğer başarılı olamazsanız üzülmeyin. Sizin için profesyonel olarak bu uygulamaları biz yapabiliriz.

Şimdi bize ulaşın ve mükemmel halı yıkama uygulamalarımızı deneyimleyin, 500 bin mutlu müşterimiz arasına sizde katılın.

 

Halı Yıkandıktan Sonra Sarı Lekeler Neden Oluşur?

Sararma zaman zaman açık renkli halıların, kilimlerin, döşemelerin, örtülerin veya diğer tekstil eşyalarının temizlenmesinden sonra ortaya çıkar. Bu renk değişikliği çeşitli nedenlerle ortaya çıkar ve genellikle önceden var olan başka bir sorunun göstergesidir. Sararma genellikle, kir ‘onu gizlediğinden’ ya da gizli bir sorun geleneksel temizleme ile katalize edildikten, öğe temizlenene kadar fark edilmez. Bu temizleme işleminin hatası değildir. Müşteri genellikle iç döşemenin temiz olduğunu ancak temizlenmediğini düşünerek hayal kırıklığına uğrayabilir. Zaman zaman, sararma belirli bir bölgede olabilir, ancak mobilya altı gibi veya başka bir durumun sararmayı başlattığı bilinmelidir ve bu sadece temizleme sonrasında açığa çıkacaktır.

Sararmanın Yaygın Bir Nedeni: Foto-Oksidasyon 

Bazı lifler, normal maruz kalma ve kullanım nedeniyle foto-oksidasyona eğilimlidir. Sıradan ışık, güneş ışığı ve atmosfer dumanı ile özellikle beyazlatılmış veya optik olarak parlaklaştırıldığında belirli beyaz lifler sonunda sararmaya başlar.

Geleneksel ıslak yıkama bazen daha önce hafif ve atmosferik koşullar nedeniyle hasar görmüş beyaz veya beyazımsı renkli yünlerde sarı bir renklenme sağlamak için yeterlidir.

Leke Dirençli Kimyalar ve Yeni Nesil Naylon 

Bazı leke tutmaz yüzeylerde, silikon bazlı toprak geciktirici yüzeylerde ve yeni nesil naylonda, imalat kimyaları nemle sararır, UV ışığına maruz kalma ve / veya yüksek pH’lı bir temizleyici ile temizleme eğilimindedir.

Özel Kaplamalar

Birçok tekstil kaplama, yıkamayla birlikte sararır. Bu kaplamalar şunları içerebilir: aleve dayanıklı, kırışıklık direnci, böcek öldürücüler, anti-statik ve tekstil yağlayıcıları veya yumuşatıcılar. Hepsi tekstil mobilyalarında kullanılır.

Floresan Parlatıcı Maddeler

Bazı floresan parlatıcı maddeler (FBA) yaş ve UV ışığına maruz kaldığında sarı olabilir. Bu parlatıcılar birçok deterjan ve leke çıkarıcıda bulunur. FBA’lar bazı beyaz renkli tekstillerde de kullanılır.

Anti-Oksidanlar

BHT ve formaldehit gibi anti-oksidanlar halı yastıklama, bazı lateks preparatları, döşeme köpüğü, halı altlıklarında ve diğer birçok yaygın inşaat malzemesinde bulunur. Antioksidanlar halı yüz ipliklerine veya kumaş yüzeyine yeniden yayar ve oksijenle temas ettiğinde sararır.

Boyalar

Bej veya ten rengi gibi açık renkler genellikle birkaç boyadan oluşur. Bu boya maddelerin bazıları soluklaşarak rengi sarıya doğru değiştirebilir.

Unutulmuş Lekeler

Uzun süredir unutulmuş dökülmeler, lekeler ve evcil hayvan dışkıları da yıkamayla birlikte sarı olabilir. Şekerli içecek lekeleri ve hayvan idrarı buna örnektir.

Tozlar

Normal kullanımdan kaynaklanan yaygın toz ve kirler renk atarak sararma yapabilir. Normal kirlerden halı lifleri üzerindeki aşındırıcı etki de kalıcı renk bozulmasına neden olabilir.

Sonuçlar

Sararma için birçok olasılık vardır. Sarı renk değişimi beyaz veya kirli beyaz bir arka plan üzerinde ortaya çıktığında daha belirgindir. Profesyonel bir temizleyici, bu önceden mevcut koşulların çoğunun neden olduğu sararmanın etkisini azaltabilecek birkaç farklı tekniğe sahiptir. Bunlar, özel sarı sökücü ürünlerle işlem, ağartıcılar ve görünümünü iyileştirmek için fiberin pH’ının ayarlanmasını içerir.

Profesyonel kimyasallar kullanarak sararma bazı durumlarda giderilebilir; diğer durumlarda, biraz aydınlatılabilir, ancak birçok durumda sarı renk değişimi kalıcıdır. Sararma konusunda profesyonel hizmet almak istediğinizde bu lekelerin çoğunlukla temizlenemeyeceğini aklınızda bulundurun. Yine de sararan halılarınızı kurtarmak için yapılması gerekenleri yapmaktan geri durmayın bu her halükarda yeni bir ürün almaktan daha ekonomik bir yöntem olacaktır.

Kuzey Halı Yıkama Telefon
Kuzey Halı Yıkama Whatsapp
Fiyatlarımızda zam yoktur. Bizim için müşterilerimizin sağlığı para kazanmaktan önce gelir. 2019 fiyatları devam etmektedir.
Instagramda Bizi Takip Edin: https://www.instagram.com/kuzeyhaliyikama/

Son Güncelleme: [last-modified]

Genel Bilgiler

Comments

 • Gül Solmaz ,

  Gercekden işe yaradi tesekkürler

  • Kuzey Halı Yıkama ,

   Buna gerçekten sevindik. Güle güle kullanın.
   Sağlıklı günler dileriz.

 • Merve ,

  Iyi akşamlar ben bir kac gun önce beyaz yun halimi yıkamaya verdim üstte ki lekeleri çıkarmışlar fakat halimin arka yüzü sararmis elde yikama yaparsam bu lekeler çıkar mi ve neyle cikarabilirim şimdiden teşekkürler

  • Kuzey Halı Yıkama ,

   Merhaba, makalemizdeki adımları izleyerek kendiniz temizleyebilirsiniz. Ancak sarı lekelerin oluşmasındaki nedenler çok önemli, sararmanın birçok sebebi olabilir ve bunun tespiti için uzman görüşüne ihtiyaç var. Zira ortam, halı türü, yıkama yöntemi, kullanılan deterjan gibi birçok farklı etken sararmaya neden olmuş olabilir.

   Makalemizdeki işlemleri evde kendiniz deneyebilirsiniz ancak unutmayın ki bu işleri dahada kötüleştirebilir. En iyi çözüm profesyonel destek almaktır ki bu bile bazen işe yaramayabilmektedir.

   Sağlıklı bir yaşam dileklerimizle.. Lütfen #evdekal ve #masketak

   Teşekkürler.

   Kuzey halı yıkama – 0212 639 82 82

 • Yasemin ,

  Merhaba çamaşır sodası halıyı sararır mı, sarartırsa nasıl geçirebiliriz. Bu detay hakkında da bilgi verebilir misiniz

  • Kuzey Halı Yıkama ,

   Merhaba, çamaşır sodası halınızı sarartmaz, aksine beyazlatır. Halınızda sararma varsa bunun nedenini belirlemek gerekir. Lütfen 0212 639 82 82 hattından arayarak bize ulaşın, teknisyenlerimizle yapacağınız değerlendirme sonunda sararmanın nedeni anlaşılabilir.

   Sağlıklı günler dileriz.

 • Yaren ,

  Merhaba tencere altı kar beyaz halıyı sarartmış. Ne önerirsiniz

  • Kuzey Halı Yıkama ,

   Merhaba, eğer halınız yandıysa çok fazla yapılacak birşey yok. Boyama yapılarak kurtarmaya çalışabiliriz ancak garantisi yok. Detaylı bilgi için lütfen 0212 639 82 82 iletişim hattından iletişime geçiniz. Teknisyenlerimiz daha detaylı bilgi verecekler.

   Teşekkürler.

 • Dilara ,

  Halınızı kurtarabidiniz mi acaba aynı olay başıma geldi benimde şuan

 • Asli ,

  Merabalar halıma çay dökülmüştü bulaşık deterjanlı çamaşır sulu şu ile sildim kuruyunca iyice sarardı şampuanla suyla sildim kuruyunca yine sarardı ve feci koku yapio leke iyice büyüdü ne yapicam

 • Özlem bozkurt ,

  Merhaba halimda güneşten dolayı bı sararma var bunu beyazlatabilirmiyim

 • Özlem bozkurt ,

  Merhaba halimda güneşten dolayı bı sararma var bunu nasıl beyazlatabilirim

 • Leave a Comment

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Previous reading
  Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?
  Next reading
  Korona Virüse Karşı Ev Temizliği
  Hızlı Ara!